Ministerstwo Zdrowia o suplementach

Co warto wiedzieć o suplementach diety? Czyli poradnik konsumencki wydany w listopadzie 2015 roku:

   1. Suplementy diety są specyficzną kategorią żywności. Ich stosowanie uzasadnione jest jedynie w określonych przypadkach.
   2. Suplementy diety nie są lekami. Nie leczą ani nie zapobiegają chorobom.
   3. Suplementy diety mogą zaszkodzić. „Więcej” nie oznacza „lepiej”.
   4. Sprawdź zanim kupisz. Przeczytaj zanim zastosujesz.

Konferencja prasowa „Suplementy diety”

Gdzie szukać przydatnych informacji lub pomocy?

Lekarz, farmaceuta lub dietetyk

Stosowanie suplementów diety powinno być konsultowane z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Podczas wizyty należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, a także o ewentualnych negatywnych objawach po ich spożyciu.

 

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne

Informacje na temat suplementów diety znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS): http://suplementy.gis.gov.pl/. Natomiast wykaz zgłoszonych suplementów diety znajduje się na stronie www.rejestrzp.gis.gov.pl. W ten sposób można sprawdzić, czy dany produkt jest suplementem diety.

Działania niepożądane suplementów diety należy zgłaszać do Głównego Inspektoratu Sanitarnego na adres: sekretariat@gis.gov.pl lub sekretariat.zp@gis.gov.pl.

 

W przypadku podejrzenia dotyczącego zakupu niebezpiecznego (sfałszowanego/ nielegalnego) suplementu diety należy skontaktować się z Departamentem Żywności Prozdrowotnej (GIS): 22 536 14 20 lub Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Kontakty do poszczególnych stacji znajdują się na stronie internetowej www.gis.gov.pl

 

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej

Informacje o podejrzeniu produktu niebezpiecznego, w tym sfałszowanego/ nielegalnego suplementu diety, można zgłaszać również do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej. Kontakty zamieszczono na stronie internetowej www.uokik.gov.pl (zakładka „konsumenci”).

 

Źródło: http://www.mz.gov.pl