Plan matrycowy MLM

Wracamy do podstaw – jakie są dostępne struktury w Multi Level Marketingu – MLM? A przede wszystkim, co to w ogóle jest – czyli znane „rysowanie kółeczek” – kto, gdzie, pod kim, nad kim..

Strukturą MLM nazywamy system, w jakim można rejestrować kolejnych członków grupy. Może być to system zamknięty np. określona liczba możliwych miejsc w strukturze, lub otwarty, gdzie nie ma żadnych granic.

Przykładem systemu zamkniętego są:

  1. System Binarny 
  2. System Matrycowy – który opisuję w tym artykule

W systemie otwartym są natomiast:

  1. Plan Unilevel – powszechnie znany jako „drzewko”
  2. Plan różnicowy – „schodkowy”

Firmy same wybierają swój własny system wynagrodzeń na podstawie jednego, lub kilku z wyżej wymienionych planów. Jeśli stosują one kilka z nich, wtedy mamy do czynienia z planem hybrydowym, który często bywa trudny do zrozumienia – zwłaszcza dla osoby nie mającej wcześniej do czynienia z Marketingiem wielopoziomowym.

Każda z wymienionych struktur zaczyna się od pierwszej osoby (w przedstawionych poniżej ilustracjach jest nią „X”),  która rozpoczyna biznes budowaniem swoich – zwanych fachowo „nóg”: prawej i lewej.

Struktura ta często przypomina plan binarny, z tym, że nie ma swobody dodawania nowych uczestników. W opisywanej strukturze jest narzucona kolejność dodawania nowych partnerów. Pozycja „X” określa nową osobę w biznesie. Jedynym możliwym miejscem do wpisania następnej osoby jest poziom 1 osoby „x” pozycja „1”. W przeciwieństwie do planu binarnego, w którym pod osobą 1 na poziomie 1 mogliśmy rozpocząć poziom 2, w przypadku tej struktury nie ma takiej możliwości. Jedyne co możemy i my, i osoby nad nami – tzw. sponsorzy, liderzy czy też up-linerzy mogą wykorzystać do zarejestrowania tylko jedną – następną pozycję w strukturze do zapisania danej osoby – pozycję „2” osoby „x”.

Po zapełnieniu całego poziomu pierwszego jest odblokowany poziom drugi. Na którym kolejno dodaje się nowe osoby – najpierw pozycję „3”, następnie „4” aż do pozycji numer „6” na danym poziomie. Jeśli mamy zapełnione miejsca na poziomie drugim możemy kolejno dodawać następne osoby na poziomie trzecim, zaczynając od miejsca „7” aż do „14”.

Jeśli nasza struktura ma już 14 osób, możemy dodawać kolejne na następnym – czwartym poziomie dodając kolejno osobę „15”, „16” i tak dalej aż do zapełnienia całego poziomu czwartego.

I tak dalej… i tak dalej..

 

Ta struktura jest fantastyczną dla tych, którzy myślą, że „wszystko zrobi się samo”. Czasami może, gdyż Twój poziom 6 dla jednej z osób wyżej może być ostatnim (w zależności od planu marketingowego firmy) – i tym bardziej, będzie mu zależeć na wypełnieniu struktury i czerpaniu maksymalnych korzyści finansowych z (nie)piramidy.

Część osób natomiast traktuje taką pracę jako jednorazową – wprowadź dwie osoby pod siebie – na swoim pierwszym poziomie i tyle – „Twoja praca tu się kończy, a zaczyna się dla tych dwóch nowych osób”. „W końcu, każdy może wprowadzić tylko dwie osoby” – nie ważne, czy to rodzina, czy znajomi, czy zupełnie obce osoby. Liczy się „plus jeden” – czyli następna naiwna osoba zasilająca kasę wszystkich wyżej.