3. Moralność i etyka, a problem chciwości

Moralna Zagadka: Co to jest – zawsze obecne, ale powszechnie potępiane?

Podczas gdy kwestie moralności i etyki mogą być trudne do omówienia czy dyskusji, materializm i chciwość są powszechnie potępiane przez wszystkie główne religie, a nawet przez większość niewierzących. To nie znaczy, że nagle ludzie nie są materialistami. W rzeczywistości chodzi o to, by nie było dowodów na to, że tacy właśnie jesteśmy. Większość ludzi chciwych, lub materialistów wolałoby, żeby nie rzucało się to na pierwszy rzut oka i nie było dla wszystkich takie oczywiste. Te cechy nie przeszkadzają nam tak bardzo pod warunkiem, że są „ukryte”. Tymczasem subtelnie budzi się te uczucia w innych zapraszanych do struktury.

 

Bezczelne  odwołania do materializmu i chciwości

Jeśli możesz – weź do ręki jakąkolwiek  broszurę o MLM. Bardziej niż prawdopodobne jest to, że zobaczysz tam odwołania do chciwości i materializmu. Znasz chyba sformułowanie „amerykański sen”. Piękna, szczęśliwa para, lub rodzina; wspaniały dom z wielkim ogrodem, luksusowe wycieczki, jacht, samochód; zdjęcie na pokładzie prywatnego odrzutowca itd. Choć nie musi to być koniecznie częścią MLM to niestety zwykle jest. „My dzięki Twojej naiwności żyjemy w luksusie, TY też możesz – znajdź tylko wystarczającą ilość naiwnych osób, wprowadź je pod siebie i Voilà.”

To jest jedna z metod na uśpienie naszej czujności – poprzez „spełnianie” marzeń. W końcu kto z nas nie marzy o pięknym domu, samochodzie, zdrowiu czy wycieczkach? A taka przynęta jest doskonała. Dlaczego MLM tak bardzo skupia się na ludziach rozkoszujących się w obfitości materializmu? Jeśli uważnie czytałeś ten artykuł od samego początku to już wiesz jak ważne jest odwrócenie uwagi. Niepohamowana chciwość utrudnia ocenę sytuacji, a wizja posiadania tych wszystkich dóbr materialnych usypia nasz zdrowy rozsądek.

 

Oferta pracy – Sprzedawca Grzechu

Chcesz uczestniczyć w jawnej promocji wartości sprzecznych z Twoimi przekonaniami? W większości MLM nie będzie miał większego wyboru. Będziesz musiał organizować i chodzić ze spotkania na spotkanie. Będziesz dość „zmotywowany”, aby wciągać do MLM swoich przyjaciół i rodzinę stosując coraz więcej znanych Ci „chwytów marketingowych”. To jest droga „spełniania Twoich marzeń”, które zdawać by się mogło są w ten sposób podlewane i nawożone. Więc należy się do tego przyzwyczaić bez względu na efekty i najczęściej zmarnowany czas.

 

Jeśli jesteś materialistą połowę sukcesu masz już za sobą. Musisz tylko wyklepać z pamięci bezczelną prezentację i przekonać o świetności produktów i/lub systemu wynagrodzeń. Ale jeśli nie chcesz promować takich pomysłów, jeśli uznasz je za grzeszne, to znajdziesz się w centralnym punkcie dylematu moralnego. Czy chcesz być sprzedawcą dla czystego materializmu, czy może jednak to co masz Ci wystarcza, a jest inny sposób zarobienia pieniędzy bez bogacenia się na czyjejś stracie?

 

Kontrola ilości i jakości informacji

Wszystkie firmy muszą mieć kontrolę nad sposobem prezentacji swoich produktów czy usług. Tak więc MLM ma prawo i obowiązek decydować jakie materiały marketingowe powinny być używane. W przeciwnym razie, każdy sprzedawca mógłby powiedzieć cokolwiek by chciał na temat danych produktów firmy, powodując tym samym duże dla niej problemy, a wysłuchiwanie i zatwierdzanie każdego pomysłu na prezentacje dla takich firm jest stratą czasu. Korzystanie więc z szablonowych prezentacji daje dodatkową korzyść konsystencji, co jest podstawową „kontrolą jakości przekazywanych informacji”. Niektóre firmy oczywiście nie kontrolują pracy swoich dystrybutorów. Liczy się bowiem tylko efekt, za który wypłacana jest marna prowizja, a wszystko inne przecież robi się jakoś „samo” – ciężką pracą oszukiwanych ludzi, którzy tak jak chcieli są „swoim własnym szefem” pracującym na innych „swoich szefów”.

Jedną z zalet korzystania z gotowych materiałów informacyjnych i szablonowych prezentacji jest całkowita kontrola nad przekazywanymi informacjami na temat produktów. Firmy MLM słyną z przytaczania wypowiedzi „poważnych” ekspertów znanych przecież na całym świecie o których akurat tylko Ty jeszcze nie słyszałeś. Czasem możesz też poczytać o niby „badaniach” wykonanych przez różnych naukowców, których to badań nikt nie widział ani nie ma na nie żadnych dowodów, oprócz tych „efektów” opisanych w katalogach.

Działanie MLM w dużej mierze opiera się na uzyskiwaniu niezależnej wiarygodności, poprzez wykorzystywanie osobistych relacji z najbliższymi, których to mamy włączyć do naszej „sieci” i na których mamy MY się niby bogacić.

 

Techniki sprzedażowe w MLM – plotki, pomówienia, oszczerstwa

Obgadywanie i oczernianie konkurencji to brzydka praktyka. Siła plotek i pogłosek jest niewiarygodna. W wielu przypadkach zostają one wiecznie żywe mimo braku jakichkolwiek na nie dowodów. W MLM wiele „chwytów marketingowych” opiera się właśnie na takich plotkach i spreparowanych wiadomościach. Czego jednak można oczekiwać od niedoświadczonych, pozbawionych kontroli i odpowiedzialności sprzedawców rzuconych na przesycony rynek, których pensja zależy tylko i wyłącznie od własnych wyników?

Negatywne techniki sprzedaży nie są przypisane tylko do MLM, ale dziedzictwem tego typu firm jest propagowanie kultury łatwowierności i celowe rozsiewanie plotek, bo „w końcu powiedział mi o tym przyjaciel”.

Kłamanie na temat osób lub grup jest oszczerstwem. Systematyczne i złośliwe oszczerstwa są nielegalne w większości cywilizowanych krajów. Oszczerstwa są grzechem wymienionym obok morderstwa i cudzołóstwa w tekstach biblijnych i często są objęte przepisami prawnymi. Ale skąd będziesz wiedział kiedy stajesz się oszczercą powtarzając to, co usłyszałeś na spotkaniach MLM?

 

Wielki mały człowiek?

Inną moralnie wątpliwą praktyką MLM jest bałwochwalstwo liderów. W oficjalnych – „zatwierdzonych” materiałach marketingowych firmy możemy zobaczyć jakim to wspaniałym człowiekiem jest jej założyciel. Jaką miał ciężką historię życia i jak to myśląc o ludziach udało mu się całkiem bezinteresownie stworzyć coś dla każdego z nas – wielką szansę. Później dowiesz się jakie doświadczenie ma w zarządzaniu, relacjami międzyludzkimi i w zależności od produktu czy usługi – jakim nagle stał się specjalistą w danej dziedzinie. Jesteś pod jego wrażeniem – z jaką wizją i poświęceniem realizuje to wspaniałe przedsięwzięcie jednocześnie pomagając (jak?) każdemu spełnić swój „amerykański sen”(wystarczy kupić starter i zasilić jego kieszeń). Ach… wielki człowiek nieprawdaż?

W przeszłości wielu „liderów” okazywało się oszustami oskarżanymi o praktykowanie nielegalnych metod, a niektórzy zostali skazani za organizowanie piramid finansowych.

Należy jednak mocno podkreślić, że nie wszyscy założyciele mogą się „pochwalić” taką przeszłością. Zanim jednak zaczniesz podziwiać i „czcić swojego bożka” warto sprawdzić jego życiorys – czy przypadkiem nie ukrywa brudnej przeszłości np. wykorzystywania ludzi, czy oszustwa finansowe. Oczywiście nie należy się również spodziewać całej prawdy, gdyż ma ona swoje dwa oblicza.

 

Nie-piramida czyli innowacyjny marketing czy zorganizowane legalne przestępstwo?

Powszechnie uznaje się, że wprowadzanie ludzi w błąd w celu zarobienia pieniędzy jest moralnie naganne. Ma to nawet swoją nazwę –  kradzież lub oszustwo, a Ci, którzy dopuszczają się tego czynu powinni zostać ukarani. Nikt nie jest jednak na tyle naiwny, aby zasugerować Ci, że nie możesz zarabiać pieniędzy w ten sposób. Tym bardziej, że przestępstwo przecież popłaca – przynajmniej tymczasowo.

Piramidy finansowe są nielegalne. Są niezgodne z prawem, ponieważ oparte są na wyzysku i nieuczciwości. Wykorzystują najsłabszych ludzi: zdesperowanych, nieświadomych, pozbawionych pracy lub tych mających zbyt małe zarobki.

Ale niby dlaczego? Skoro wystarczy dodać do tego wszystkiego byle produkt jako przykrywkę, nazwać to MLM, a ludzie będą gotowi uwierzyć w legalność tego systemu i zrobią wszystko, by zarobić i zmienić tylko swoje życie na lepsze, bo nie oszukujmy się – co go obchodzą inni, kiedy tu się walczy tylko o swój byt.

 

FBI kontra MLM – druga strona medalu

Faktem jest, że kilka dużych firm MLM przetrwało, mimo najlepszych wysiłków i starań organów ścigania dążących do ich zamknięcia. Wydając miliony dolarów na swoją obronę mogą dalej legalnie i już bezkarnie funkcjonować. To samo można powiedzieć o każdej zorganizowanej grupie przestępczej. Ciężko jest wtedy wyeliminować coś, co rozrosło się do tak dużych rozmiarów.

I tak właśnie wygląda MLM. Tak wielu miłych zaangażowanych ludzi, z pewnością nie może to być niezgodne z prawem, bo przecież ktoś by coś powiedział – tak, ale tych ludzi już tam nie ma – bo odeszli, zostali tylko Ci, którzy będą bronić firmę (która ich okrada) za wszelką cenę mając nadzieję na zarobienie obiecanych „dużych pieniędzy” w niedalekiej przyszłości. Ale jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to prawdopodobnie jest kaczką. O ile nie jest to MLM, który przecież nie jest nielegalną piramidą.

Ludzie mogą zarabiać pieniądze w MLM – niezaprzeczalnie. Kwestia moralna: Skąd te pieniądze pochodzą? Sprzedaży produktu? To dlaczego nikt nie sprzedaje tego produktu w rzeczywistym świecie? Ale przecież każdy wie, że to piramida, a produkt to tylko pretekst, wymówka mająca zapewnić legalność, a przynajmniej sprawić, żebyś Ty uwierzył, że jest to legalne.

 

Propaganda a rozwój MLM

W dzisiejszych czasach, kiedy naukowcy i prawo generalnie potępia MLM, firmy te mają na swojej liście płac własnych „ekspertów”, wywodzących się ze środowisk akademickich, czy prawniczych. Zaufanie to podstawa – pamiętaj.

Wchodząc do MLM musisz wziąć pod uwagę, że od tego momentu Twoja rodzina, przyjaciele, sąsiedzi praktycznie wszyscy dookoła stają się Twoim celem. Celem, którego chcesz oszukać i namówić do płacenia na firmę, na wszystkich wyżej i na Ciebie pieniędzy, których często im brakuje motywując ich, że przecież robiąc to sam może się wzbogacić – przecież wystarczy, że powie o tym super systemie swoim znajomym lub rodzinie – każdy będzie chciał wpłacać pieniądze i zasilać kasę innych dostając w zamian jakiś „niezbędny” produkt, którego nikt nie będzie chciał odkupić. Każdy bowiem znajdzie swój motyw aby zacząć namawiać innych. Chciwość zastępuje niewinność. Ludzie z Twojego najbliższego otoczenia stają się częścią rynku i musisz pamiętać, że niektóre znajomości, związki czy relacje mogą się już nigdy nie podnieść po takiej „szansie”.

 

Potrzeba pieniędzy?

Jeśli tak bardzo są Ci potrzebne pieniądze, to dlaczego po prostu nie poprosisz przyjaciół czy rodzinę o pomoc zamiast wyłudzać od nich jakąś sumę pod fałszywym pretekstem, sprzedając im niepotrzebne produkty? Zostając ich „sponsorem” nie tylko ich oszukujesz i żyjesz na ich koszt, ale także powodujesz, że czują się przegrani nie mogąc osiągnąć wspomnianego „sukcesu” w branży MLM. Tylko nieświadomi „ślepcy” albo pozbawieni wszelkiej moralności wyzyskiwacze mogą brnąć w ten biznes dalej, ale zaraz.. poczekaj być może można by było wciągnąć tzn. – zwerbować Twoją babcie!

 

Spis moralny

Potencjalny członek MLM musi stawić czoła i rozwiązać te problemy etyczne:

  • Czy chcę być zaangażowany w zachęcaniu ludzi do bycia materialistami i wzbogacania za wszelką cenę?
  • Czy chcę być częścią firmy, która może zatrudniać przestępców jako ekspertów w dziedzinie marketingu?
  • Czy chcę zarabiać pieniądze przekonując ludzi, że ten system sprzedażowy jest dla wszystkich opłacalny?
  • Czy chcę być znany wśród swoich znajomych i rodziny jako osoba, która próbuje oszukać ludzi werbując ich do firmy będącej (nie)piramidą finansową?
  • Czy chcę żyć na koszt wszystkich – nieważne od ich sytuacji życiowej ludzi, którzy mam nadzieje będą „pode mną” w strukturze?
  • Czy da mi satysfakcję sposób w jaki mogę się dorobić pieniędzy?

 

Jeśli odpowiedziałeś na te pytanie twierdząco – na co czekasz? Możesz zaczynać, ale pamiętaj o wszystkich konsekwencjach swojego wyboru. To TY podjąłeś taką decyzję i poczyniłeś w związku z tym takie a nie inne działania.


Artykuł powstał w oparciu o „What’s Wrong With Multi-Level Marketing?” na podstawie udzielonego pozwolenia i w zdecydowanej większości jest tłumaczeniem oryginalnej wersji, znajdującej się pod adresem http://www.vandruff.com/mlm.html