Suplementy diety – czym one są tak naprawdę?

Większość ludzi słyszało o suplementach diety, ale niewiele osób potrafi powiedzieć czym one tak naprawdę są (nawet te osoby, które je zażywają).

 

Definicję suplementu diety określono w Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia art. 3 ust. 3 pkt 39 jako środek spożywczy. Jego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji pojedynczych lub złożonych wykazujących efekt odżywczy, czy też fizjologiczny. Produkt ten wprowadzany jest do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie – w postaci:

  • kapsułek,
  • tabletek,
  • drażetek,
  • saszetek z proszkiem,
  • ampułek z płynem,
  • butelek z kroplomierzem,
  • innych podobnych postaciach płynów i proszków

przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

 

Według Dz.U. 2005 nr 31 poz. 265 suplementy diety jako środki spożywcze muszą mieć cechy i spełniać kryteria, za pomocą których charakteryzuje się żywność pod względem jakości sensorycznej, wartości odżywczej i bezpieczeństwa dla zdrowia konsumenta. Często są mylone z lekami, gdyż można je kupić w aptekach, a większość z nich jest w formie tabletki.

W obecnym stanie prawnym każdy może wprowadzić suplement na rynek, deklarując jedynie jego skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji (z czego wynika, że konsument nie musi wiedzieć co łyka).

Teoretycznie istnieją szanse, że produkt, który trafia na rynek zostanie zbadany, jednak w praktyce skala rynku przekracza aktualne możliwości kontrolne Inspekcji Sanitarnej. Kontrole, które prowadzi Inspekcja dotyczą zaledwie części rynku, a same postępowania mogą trwać nierzadko – jak wykazała kontrola NIK – nawet kilka lat. W licznych przypadkach sprzedawane suplementy diety nie są badane. Ochrona konsumentów staje się wówczas tylko fikcją.